• Az iskola profilja

• Magyar Tanítási Nyelvű Református Egyházi Alapiskola Vaján

„Nem éheznek és nem szomjaznak többé…

Mert a bárány, aki középen van, legelteti őket,

és elvezeti őket az élet vizének forrásaihoz.”

A Vajáni Református Egyházi Alapiskola 50 éven keresztül Kelet-Szlovákiában a felvidéki magyarság peremvidékének fölrajzilag az első magyar tanítási nyelvű teljes szervezettségű alapiskolája volt. A legközelebbi város - Nagykapos - vonzereje, a vidék elszlovákosodása, valamint a csökkenő népszaporulat az iskolát a 90-es évektől kezdve lassan, de biztosan a pusztulásra ítélte. Ezért Nt. Fülöp Sándor esperes és Nt. Csoma László püspökhelyettes kezdeményezésére 2001 szeptemberétől a hanyatlásnak ítélt Vajáni Alapiskola működtetését a Református Egyház Ungi Esperesi Hivatala vette át. A döntésnek több nagyon fontos oka volt. Elsődleges szempont egy olyan iskola kialakítása volt, amely a keresztyén hit szellemében oktat és nevel. A második, de nem lényegtelen szempont az, hogy a környező falvak szociálisan egyre hátrányosabb magyar anyanyelvű lakosságának részére egy új alternatívát nyújtson a távolabbi iskola helyett egy közelebbi és minőségben többet nyújtó iskola létrehozása.

2001. szeptember 3-án ünnepélyes istentisztelet keretében megnyílt a Vajáni Magyar Tanítási Nyelvű Református Egyházi Alapiskola 144 tanulóval, 12 pedagógus és 3 lelkész irányításával. Az iskola igazgatójává az egyházmegye Hudák Bálintot választotta meg, akit munkája elismeréseként a választási időszak leteltével a 2006 szeptemberétől az egyházmegye megerősített tisztségében.

Az elmúlt 5 évben az iskola életében több fontos változás történt. A Vajáni Községi Hivatal, mint az iskola épületének tulajdonosa, teljes felújítást végzett az iskola épületén. A nehézségek azonban ezzel még nem oldódtak meg, ugyanis a hatályos jogszabályok alapján az egyházi iskolák nem részesülnek az utaztatási költségek térítésében. Így ahhoz, hogy a környező falvakból is megtartsuk a gyerekeket és motiváljuk a szülőket a mi iskolánk választására, ezzel biztosítsuk iskolánk fennmaradását, egyetlen lehetőségünk maradt: az iskolabusz működtetése. Az Ungi Református Egyházmegye Nt. Csoma László esperesnek köszönhetően 2004 szeptemberétől iskolabuszt bérel, mellyel reggel Deregnyő - Nagyráska - Abara - Csicser - Vaján vonalon begyűjti az iskolába járó diákokat. A tanítás végeztével ugyanezen a vonalon hazaszállítja őket. A Bés - Iske irányból érkező diákok számára az Egyházmegye kifizeti az autóbuszjegyek árát. Ezt a szolgáltatást kezdetben részben egy svájci keresztyén szervezet, részben pedig közadakozás finanszírozta, újabban pályázati forrásokat használunk fel az iskolabusz működtetésére.

Iskolánk rendszeresen részt vesz a különböző tantárgyi vetélkedőkben, a diákok tanulmányi kirándulásokon vehetnek részt, s a kitüntetett tanulók ingyenes angol nyelvi táborban vehetnek részt.

Bízunk benne, hogy ezek az erőfeszítések nem hiábavalók, és kellő motivációt nyújtanak a szülők számára ahhoz, hogy gyermekeiket a mi iskolánkba írassák.